Beskydy
Úvod
Chráněné krajinná oblast BESKYDY
CHKO Beskydy je svou rozlohou (1200 km 2 ) největší chráněnou krajinou oblastí v ČR . Důvodem jejího vyhlášení v roce 1973 byly její výjimečné přírodní hodnoty, zejména původní horské pralesovité porosty s výskytem vzácných karpatských živočichů a rostlin, druhově pestrá luční společenstva. Najdeme zde i unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy. I neodborníci oceňují estetickou hodnotu a pestrost ojedinělého typu krajiny, na které se "podepsala" tzv. valašská kolonizace. Význam CHKO Beskydy je podtržen vyhlášením 60 maloplošných zvláště chráněných území (7 národních přírodních rezervací, 28 přírodních rezervací a 25 přírodních památek). Celé území CHKO je současně Evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000, jsou zde i 2 ptačí oblasti - PO Beskydy a PO Horní Vsacko Více...
Strážní služba CHKO Beskydy
... je vykonávána především dobrovolníky , kteří tak pomáhají s ochranou přírody Beskyd. Jejich úkolem je kontrola dodržování předpisů o ochraně přírody v terénu, dále pak informační, příp. průvodcovská činnost, údržba území a jeho značení, mapování druhů. Zájemci mohou kontaktovat vedoucího strážní služby, kterým je J.Lehký (jiri.lehky@nature.cz ). O stráži přírody více zde...
Společné akce beskydských strážců

Podzim/ zima  2017/18

 

 • 15. - 18.února ( změna oproti pův.plánu !) - mapování velkých šelem v CHKOB
 • únor/březen - workshop - ošetřování starých ovocných dřevin (sad pod Hradiskem příp. obecní sad Pulčín)
 • (13. -) 14. dubna 2018 - jarní AKTIV stráže přírody CHKO Beskydy - Dolní Lomná, IC CHKO Beskydy - URSUS Centrum. Účast povinná !
Jarní AKTIV strážců CHKO Beskydy

Pátek 13. a sobota 14. dubna 2018,

  Informační centrum CHKO Beskydy – URSUS Dolní Lomná  

  Místo konání – stejné jako v r. 2016, tj. URSUS D.Lomná. (49.5486553N, 18.7156658E) .   Naproti je zastávka busu D.Lomná-Zátoka . Počet parkovacích míst u objektu je omezený, parkovat je ale možno i podél silnice.

Předběžný program (změna vyhrazena):

  Pátek       18.00 – 22.00   rezentace účastníků, prostor debaty, informační občerstvení

                                         Vstupní testy pro budoucí zpravodaje SP CHKOB

Sobota    8.00         zahájení Aktivu,   45 let CHKO Beskydy (F.Jaskula)   

 • Les a lesníci v Beskydech – Tomáš Peka, lesní správce LČR, LS Frýdek-Místek
 • Velké ochranářské projekty v CHKOB (P.Pokorná – LIFE Ze života hmyzu, V.Tomášek – Monitorig území národ. významu, D.Bartošová – Transgreen, M.Kubín - Bagry a vranky   )
 • Geologické, jeskyňářské a sportovní novinky z Beskyd (F.Šulgan)                    

 odpoledne :         to co se nestihlo dopoledne +

 • Vyhodnocení služby v r.2017 a pokyny pro strážní službu na r. 2018   (J.Lehký)
 • projekce 3D filmu o CHKO Beskydy

ukončení do 16.hod . Poté, bude-li čas, chuť a počasí je možno vyrazit na vycházku za přírodními zajímavostmi okolí apod.  

  Stravování – v  sobotu je možno di dát oběd - hradí si účastníci, výběr 1) plněný vepřový kotlet, amer.brambory,zel.obl.(155,-)   a 2) špagety s rajčaty, mozzarelou a salzou (120,-)   a polévka: dýňová s krutony s/bez smet. (40,-). Drobné občerstvení (káva, čaj, voda) zajištěno. Páteční večeři a sobotní snídani si každý řeší individuálně – nedaleko je obchod i vyhlášená pekárna.

Ubytování – v místě konání je možné zdarma přespat na zemi – nutná vlastní matrace a spacák. Náročnější si mohou vybrat (ovšem i zaplatit) z široké nabídky ubytování v Dolní či Horní Lomné.

 Svou účast + vybrané jídlo na oběd (bezmasý/masový) prosím potvrďte nejlépe v on-line formuláři na adrese :    https://doodle.com/poll/83ckr733r579t4mn nebo mejlem či telefonem   ( ; 725 044 047 ) do pondělí 8.dubna 2017 .

V případě zájmu o prezentaci vlastní činnosti, námětu či požadavku na doplnění programu a jiným požadavkům na Správu CHKOB to prosím sdělte co nejdříve !

Podpořte beskydské strážce

K propagaci naší práce i drobnému příspěvku do fondu BR (Beskydský ranger:-) nabízíme :

1) Igráček Strážce Jirka - kultovní figurka v našich barvách, 100,- Kč

2) Samolepka CHKOB na auto - logo CHKOB na záď vašeho auta, 50,-Kč

Výzva - pište svá pozorování ptáků do AVIFu !

Letos (od 1.4. do 30.6.) vrcholí celostátní mapování pro tzv. Hnízdní atlas ptáků ČR . Všechny pozorování ptáků, obzvláště pak při činnostech, které souvisí s hnízděním (krmení mláďat, stavba hnízda ...) jsou velice cenná - a to i u "obyčejných" druhů, které máte třeba na své zahradě či dvorku. Aby byla tato pozorování v Atlasu použitelná, zadávejte je prosím rovnou do databáze, spravované Českou ornitologickou společností, najdete ji na http://birds.cz/avif/.

Poté už nemusíte psát ptáky do hlášenek -   stačí tam jen poznámka, že jste TO zapsali do Avifu. Ti co chodí do terénu se smartphonem jistě využijí stejnojmennou aplikaci (ke stažení na strákách ČSO i Google play).

Obdobně, pro pozorování ostatní skupin rostlin či živočichů, lze využívat aplikaci BioLog - viz. samostatný článek.

BioLogem ve čtyřech krocích

Chodíte do přírody a poznáváte ji? Pak potřebujete zápisník. Lokalizujte, vyfoťte a zapište, co jste pozorovali přímo v terénu. Pomozte chránit přírodu a pošlete nám svá pozorování. Více...

Poster - Stráž přírody CHKO Beskydy (2013)
 • soubor ke stažení (3.45 MB)
 • Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
  webmaster: Slavomír Raszka
  Počet přístupů od 14.4.2010: