Asociace strážců
Přihlásit se...
uživatelské jméno:
heslo:
Úvod >> Setkání slovenských strážců přírody

Setkání slovenských strážců přírody

/ 35

Ve dnech 16. až 18. 11. 2018 se podzimního setkání slovenských strážců přírody v Tajově u Banské Bystrice pořádané ŠOP a ASCHÚS zúčastnila výprava české Asociace strážců přírody ČR.

Výprava kromě reprezentačního účelu se samozřejmě rozhlédla po krásných Kremnických vrších (vycházka na Skalku, kde si strážci z Moravského krasu zkusili místní via ferraty nedávno uvedené do provozu). Výprava poskytla slovenským kolegům propagační materiály české ochrany přírody a slovenští strážci si rozebrali dárek výpravy - pamětní odznaky, které česká Asociace vydala letos ke svým 20. narozeninám.

Kremnické vrchy nemají statut CHKO a o zdejší maloplošná zvláště chráněná území se stará Správa CHKO Polana, takže sem zajíždí její strážci. Při návratu z vycházky na Skalku (turistické středisko, vysílač, feráty) jsme si nad obcí Králiky prohlédli opuštěný a rozpadající se skokanský můstek (kdysi byly Kremnické vrchy střediskem zimních sportů a vychovával se zde závodní dorost).
Navštívili jsme cestou tam a zpět zříceniny hradů Šášov, Reviště, Gýmeš a klášter Hronský Beňadik, což pokrylo kulturní stránku akce.

Na zajímavou geologii Kremnických vrchů již nebyl čas, takže zůstalo u ústních informací o těžbě rumělky (rtuťná ruda), zlata (známá Kremnica s mincovnou), stříbra a mědi a poblíž Skalky jsme prošli rekonstruovaným tunelem těsně pod hřebenem, kterým procházela hornická přepravní cesta z jedné strany hor na druhou.

Složení výpravy:Tonda Tůma (člen výboru ASP ČR), Radovan Mezera, Jiří Žiak (z CHKO Moravský kras), dále Pavel Nedvěd, Jana Hejralová, Slávka Schneiderová (z NP Šumava).

Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka